Гострий інфаркт міокарда - Це ішемічний некроз (омертвіння) ділянки м'яза лівого шлуночка (рідше інших відділів серця), викликаний закупоркою (тромбозом) коронарної артерії, що постачає кров'ю цю ділянку.

До пори до часу склеротичні тромби і бляшки можуть не давати про себе знати. Але при погіршенні перебігу ішемічної хвороби, коли на тлі тромбів відбувається спазм серцевих судин, вона проявляє себе стенокардією. Тому стенокардія, як уже говорилося, нерідко передує інфаркту міокарда. Правда, інфаркт міокарда в ряді випадків може розвинутися і при відсутності повної закупорки коронарної артерії.

Інфаркт міокарда в останні роки «помолодшав». Він нерідко трапляється в осіб 30-40-річного віку. Труднощі сучасного життя, одноманітне харчування, зловживання тваринними жирами і солодощами, безліч негативних емоцій - головні причини інфаркту міокарда.

З факторів ризику ішемічної хвороби серця, а значить, і інфаркту міокарда, найбільш небезпечні: високий рівень холестерину в крові, стійке підвищення артеріального тиску, ожиріння, куріння, зловживання алкоголем, малорухомий спосіб життя, часті психоемоційні перевантаження.

Найбільш типовий симптом гостро розвиненого інфаркту міокарда - виражений больовий синдром, інтенсивність якого залежить від просторості і глибини ураження серцевого м'яза. Цей біль відрізняється від стенокардичної не тільки більшою тривалістю і виразністю, але і тим, що нітрогліцерин не робить впливу. Тривалість болю може бути різною - від 15-20 хв до декількох годин. Характерні наполегливі, хвилеподібні болю, згасаючі після введення знеболюючих медикаментів і незабаром знову відновляються. Найчастіше хворі скаржаться на кінжалоподобние болі в загрудинної області, рідше-в області серця і лівій половині грудної клітки. Болі при інфаркті міокарда, на відміну від стенокардії, майже не віддають у ліву руку, лопатку. Больові емоції бувають нерідко дуже вираженими: відчуття страху смерті, тривоги, збудження, стогони, крики. Особа спотворюється болем. Больові відчуття, як і при стенокардії, хворі описують як тиснуть, що стискають, пекучі, ріжучі. Але при інфаркті міокарда вони набагато сильніше виражені і, як уже зазначалося, нерідко носять «кінжалоподобний» характер.

У ряді випадків розвивається і симптоматика серцевої астми - за типом гострої лівошлуночкової недостатності.

 

Якщо напади болю при стенокардії з'являються, як правило, при фізичному або емоційному навантаженні (рідше в спокої),-то при інфаркті міокарда вони вельми часто виникають в спокої і в нічні години. Крім того, при інфаркті міокарда з перших же хвилин його розвитку артеріальний тиск в більшості випадків падає, чого не спостерігається при стенокардії.

 

Якщо у хворого не виникають видимі порушення кровообігу (скажімо, не виражена задишка, немає синюшного кольору обличчя, шиї), не знижується істотно артеріальний тиск і не порушується ритм серця, то початок гострого інфаркту міокарда розцінюється як неускладнений. А це значить, що вчасно надана перша долікарська допомога може запобігти ті чи інші ускладнення і тим самим врятувати життя людині. Правильний діагноз можна поставити, якщо ви помітили різку зміну в стані близької людини, що страждає на ішемічну хворобу серця, а саме: поява раптової блідості, зволоженість шкіри обличчя, неявно виражене посиніння губ, уражень пульсу, або, навпаки, тахікардія, неритмічність пульсу. Слід також пам'ятати, що в половині випадків задуха за типом серцевої астми поєднується з загрудинний болями, що часто спостерігається у осіб похилого віку. Розвитку серцевої астми може сприяти високий артеріальний тиск.

При розвитку серцевої астми на фоні інфаркту міокарда хворий стає неспокійним, «не може знайти собі місця», приймає вимушене сидяче положення, спираючись руками на ліжко, щоб посилити дихальні рухи. Частота подиху зростає з 16-18 (по нормі) до 40-50 в хв. Вираз обличчя страдницьке, змучене, шкіра бліда, губи синюшні, виступає холодний липкий піт.

Якщо вчасно не надати допомогу, то легеневийзастій неухильно прогресує: серцева астма переходить в набряк легенів. При цьому дихання стає шумним, клекоче, хрипи чути на відстані. З'являється кашель, і незабаром починає відділятися рідка, піниста мокротиння рожевого кольору або з домішкою крові. Такого грізного ускладнення хвороби треба постаратися не допустити до прибуття «швидкої».

Долікарська допомога полягає насамперед у тому, щоб при появі раптових болів в області серця, а тим більше за грудиною, забезпечити хворому повний спокій. Треба докласти всіх зусиль до того, щоб заспокоїти хворого, зняти рухове збудження.

Лікування на долікарському етапі полягає в тому, щоб дати хворому нітрогліцерин , призначення нітрогліцерину слід повторити два-три рази з інтервалом в 5-10 хв. І звичайно ж при перших ознаках гострого болю в лівій половині грудної клітини або за грудиною необхідно негайно викликати «швидку допомогу», бо такі хворі, як правило, потребують термінових реанімаційних заходах .

Лікар-кардіолог 4МКЛ

Л.О. Погребняк