Щорічно навесні з березня місяця починаються сезонні алергічні риніти, які проявляються в чханні нападами, сльозотечі, водянистих виділеннях з носу, свербежем піднебіння, носу, очей.

            Виділяють три основних сезони пилкування рослин:

1-й  березень-квітень → дерева

2-й травень-червень → злаки

3-й липень-серпень → бур’яни

            В Полтавському регіоні переважає сезонний риніт пов’язаний з цвітінням бур’янів (липень-вересень м-ц). Лідирують серед бур’янів: амброзія, полин, а також соняшник. При несвоєчасному зверненні до алерголога (лікування у інших спеціалістів, як гостре респіраторно-вірусне захворювання), патологія ускладнюється хронічним алергічним бронхітом та атопічною бронхіальною астмою.

            Поради тим, хто страждає на алергічний нежить (до пилку рослин):

Скоротіть час перебування на вулиці в суху вітряну погоду. Концентрація пилку в повітрі, найбільша вранці, тому в цей час бажано перебувати в приміщенні.

Під час загострень не здійснюйте поїздок в сільську місцевість – там концентрація пилку в повітрі набагато вища, ніж у місті.

Перебуваючи на вулиці – носіть сонцезахисні окуляри.

Повернувшись з вулиці – прийміть душ, вимийте голову (пилок осідає на волоссі), витрусіть одяг.

Підтримуйте вологість у квартирі на рівні 40-50% за допомогою зволожувача повітря.

Прибирайте у квартирі з застосуванням миючого  пилососа (звичайний пилосос затягує і знову розсіює дрібні пилкові частинки в повітря).

Не допускайте появи цвілі у ванній кімнаті і на кухні.

За місяць до початку і весь період цвітіння рослин, що ймовірно викликають у вас алергію, рекомендується приймати натуральні протиалергічні препарати з профілактичним та лікувальним ефектом (за призначенням лікаря).

Не вживати в їжу мед, харчові  барвники, копченості, маринади, какао, спеції, алкоголь, горіхи та фітопрепарати.

Останні роки кількість сезонних та круглорічних ринітів (пов’язаних з побутовим пилом, шерстю тварин) значно збільшилась. Думаю, це пов’язано не тільки з генетично обумовленою патологією, але  й з економічними, соціальними умовами життя.     

Збільшується також кількість хворих з іншими видами алергій -  на укуси комах, харчовими алергіями, контактними дерматитами, грибковими та ін..

Наявність в аптеках багатої кількості лікарських препаратів сумнівної якості, поліпрагмазія зі сторони деяких лікарів та самостійне, неконтрольоване вживання ліків населенням, призводить до розвитку тяжких форм  медикаментозних алергій та їх ускладнень. В алергологічному кабінеті в 4МКЛ  проводяться алерготестування всіх видів алергій – епідермальної, побутової, пилкової, харчової. Рання діагностика алергій дає можливість правильно діагностувати захворювання, а при підтвердженні дихальних або шкіряних видів алергій -  проводиться специфічна імунотерапія (АСІТ) виявленими алергенами.

При первинному виникненні симптомів схожих на алергію, рекомендую звернутись до лікаря-алерголога та обстежитись, а в  випадку підтвердження діагнозу – вчасно одержати спеціалізовану допомогу та попередити розвиток ускладнень (екземи, ХОЗЛ, анафілактичної   реакції, бронхіальної астми).

 

 Лікар-алерголог                                           Л.Гіболенко