Лікар ревматолог КП "4МКЛ ПМР" Горошко Н.М.

 

Інформація для пацієнта

 

         Ревматоїдний артрит -  аутоімунна ревматична хвороба. Для неї характерний розвиток ерозивного артриту і системне ураження внутрішніх органів. Симптоми РА зазвичай бувають стійкими і за відсутності лікування неухильно прогресують.

         Медикаментозну терапію вважають основним методом лікування пацієнтів з РА. Це єдиний спосіб, який дозволяє загальмувати розвиток запального процесу і зберегти рухливість в суглобах. Інші методи лікування: фізіотерапія, дієта, ЛФК мають допоміжне значення і не здатні суттєво вплинути на перебіг хвороби.

         В основі лікування хворих на РА лежить застосування БПЗП. До них відносять велику кількість різноманітних за хімічною структурою та фармакологічними властивостями лікарських засобів, таких як метотриксат, лефлуномід, сульфасалазин та ін. Їх об’єднує здатність більшою чи меншою мірою і за рахунок різних механізмів пригнічувати запалення і/або патологічну активацію імунної системи. Новим методом лікування пацієнтів з РА вважають застосування так званих біологічних агентів. Біологічні агенти (не плутати з активними добавками!) – це білкові молекули, які вибірково впливають на окремі речовини або групи клітин, які беруть участь в процесі хронічного запалення. До біологічних препаратів відносять інфліксимаб, ритуксимаб, адалімумаб.

         Лікування РА зазвичай починають з призначення метотриксату або лефлуноміду. Біологічні агенти (інфліксимаб, , ритуксимаб, адалімумаб), як правило додають до цих препаратів при недостатній ефективності монотерапії. Швидкий протизапальний ефект можуть давати ГК. НПЗП являють собою важливий компонент лікування РА, оскільки можуть зменшити вираженість болю і скутість в суглобах. Найбільш часто застосовують диклофенак,  німесулід,  мелоксикам, кетопрофен, целекоксиб.

      Медикаментозне лікування РА може давати дуже хороші результати, але вимагає ретельного контролю. Контроль повинен проводити кваліфікований фахівець-ревматолог і  сам пацієнт. Пацієнту необхідно відвідувати лікаря не рідше ніж 1 раз на 3 міс. на початку лікування. Крім огляду, призначають аналізи крові, щороку проводять рентгенологічне дослідження суглобів для оцінки перебігу захворювання. Слід пам’ятати про обмеження,  пов’язані з лікуванням. На тлі терапії метотрексатом і лефлуномідом не рекомендують вживання алкоголю.. Доцільно уникати контактів з інфекційними хворими. Застосування більшості протизапальних засобів потребує запобігання вагітності (вона можлива після відміни лікування).