взято з: https://gurt.org.ua/news/informator/39081/

d5b29eef

 

У травні 2005 р., в ході Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я, міністри охорони здоров’я світу одностайно прийняли заяву про прихильність і підтримку добровільного донорства крові.

У резолюції WHA58.13 було зазначено, що Всесвітній день донора крові відзначається щорічно 14 червня. Саме у цей день у 1868 році народився австрійський лікар К. Ландштейнер, який відкрив групи крові людини.

Донорство – це крок, на який треба зважитись. Адже це не тільки вкрай необхідна для суспільства місія, але й певне втручання в складний людський організм. У свою чергу, держава гарантує донорам пільги та відповідні права, згідно з Законом України від 23.06.1995 р, № 239/95 «Про донорство крові та її компонентів».

Бути донором може бути будь-який дієздатний громадянин України, якому вже виповнилося 18 років. Для проходження процедури треба також проведення медичного обстеження для переконання в відсутності протипоказань. Здати кров можуть і ті особи, які хворі на інфекційні захворювання, але використання отриманого матеріалу від них у подальшому можливе лише для наукових досліджень. Взяття крові не повинно заподіяти шкоду донору. За особистим бажанням, давання крові чи її компонентів може проводитись безоплатно або з оплатою, порядок та розмір якої встановлює Кабінет Міністрів України.

Пільги, які отримує будь-який донор:

-  в день процедури, працівник, який виявив бажання стати донором, може отримати вихідний із збереженням середнього заробітку. Студенти ВНЗ та професійних НВЗ звільняються від занять. Після кожного дня, в який було проведено процедуру давання крові чи її компонентів, у разі, якщо це був вихідний, святковий та неробочий день, донор може отримувати додатковий вихідний. За бажанням, його можна приєднати до відпустки чи використано в інший час протягом року. Якщо донор був залучений до роботи/навчання/несення служби, то він може отримати інший день для власноговідпочинку.

-  в день процедури донору повинні забезпечити безкоштовні сніданок та обід за рахунок того закладу охорони здоров’я, куди він звертається. У разі неможливості, заклад відшкодовує готівкову вартість сніданку тобіду.

У зв’язку з систематичним безоплатним здаванням крові та її компонентів донори отримують додаткові пільги.

Так, особи, що протягом року здавали кров (компоненти), в об’ємі, що в сумарній кількості дорівнює двом максимальним дозам, виплачується допомога з тимчасової непрацездатності у зв’язку з захворюванням у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати донора, незалежно від його стажу роботи. Ця пільга надається протягом року після того, як відбулися процедури у зазначеній кількості. Учні професійних НВЗ та ВЗН, які здали подвійну разову максимально допустиму дозу (сумарно), мають право на отримання грошової допомоги у розмірі 25% від встановленої у навчальному закладі стипендії протягом півроку післяпроцедури.

Крім того, протягом року такі донори мають право першочергово придбати путівки санаторно-курортного лікування за місцем роботи або навчання, та першочергового лікування в закладах охорони здоров’я, що перебувають у державній власності.

Почесні донори України мають окремі пільги:

Донори, які безоплатно здали свою кров в кількості 40 разових максимально дозволених доз чи плазму крові в об’ємі 60 разових максимально дозволених доз, отримують статус Почесного донора України. Такі особи мають посвідчення та нагрудний знак «Почесний донор України». Порядок отримання цих відзнак встановлює Кабінет Міністрів України.

Ті донори, що безоплатно здали кров чи її компоненти в кількості 100 і більше разових максимально допустимих доз, можуть отримувати інші державні нагороди України.

Пільги, зазначені для почесних донорів:

-  безплатне позачергове зубопротезування (за винятком зубопротезування з використанням дорогоцінних металів) у комунальних закладах охорониздоров’я);

-  пільгове придбання ліків (із знижкою 50 % від їх вартості) зарецептами;

-  безплатне забезпечення донорською кров’ю та її препаратами, необхідними для їх особистого лікування;

-  першочергове придбання за місцем їх роботи чи навчання путівок для санаторно-курортного лікування та першочергове  лікування  у закладах охорони  здоров’я,  заснованих  на  загальнодержавній  та  комунальній власності;

-  позачергове забезпечення протезами та іншими протезно-ортопедичними виробами;

-  використання щорічної оплачуваної відпустки у зручний для себечас;

-  отримання надбавки до пенсії розміром в 10 відсотків від затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць;

-  отримання пільгових позик для будівництва індивідуального житла відповідно до законодавства.

Нагадаємо, що підставами для надання зазначених пільг є відповідні довідки, що видаються кожен раз донору за місцем медичного обстеження чи давання крові та чи її компонентів.

Окремо зазначимо, що напередодні здійснення донорської функції, посадові особи установ та закладів охорони здоров’я, повинні поінформувати донора про його права і обов’язки та порядок здійснення процедури. Медичне обстеження та видача будь-яких довідок про стан здоров’я повинні здійснюватися безкоштовно. У тому разі, якщо донор через виконання процедури захворів чи заразився чимось, він підлягає обов’язковому державному страхуванню. Особа може розраховувати на відшкодування шкоди зурахуванням витрат на лікування та посилене харчування. У разі отримання інвалідності через виконання донорської функції, статус прирівнюється до інвалідності, отриманої внаслідок професійного захворювання чи трудового каліцтва.

Внаслідок смерті донора, що настала через виконання донорської функції, родина отримує пенсію у зв’язку з втратою годувальника.