Лікар-інфекціоніст Новікова Алла Олександрівна

Кір: захищаємося ефективно!

Профілактика  кору:

Останнім часом в Україні в тому числі в Полтаві і Полтавській області відмічається підвищення захворюваності на кір.

         Актуальність цієї проблеми підтверджується небезпечними ускладненнями цієї інфекції, зокрема частим виникненням пневмонії й можливим ураженням центральної нервової системи з розвитком енцефаліту, що може закінчитися летально.

         Етіологія. Збудник кору: (вірус Pilinosamorbillazum) має виражену етіотропність, тобто здатність уражати епітеліальні покриви слизових оболонок, кон’юктиви очей, шкіри та інших органів і систем.

         Інкубаційний період триває 9-11 днів, може продовжуватися до 17, а іноді – до 21 дня.

         Джерелом збудника є хвора людина. Виділення вірусів з поверхні слизових оболонок дихальних шляхів починається в останню добу інкубаційного періоду, досягає максимуму наприкінці початкового періоду (3-4 доба) і закінчується на 5-ту добу з моменту появи висипань. Отже заразний період триває  9-10 діб.  При наявності ускладнень виділення вірусів може затягуватися до 10 ї доби від появи висипань. Єдиний механізм передачі кору є повітряно-крапельний : під час кашлю, чхання та розмови.          Через нестійкість збудників у довкіллі їх передача через предмети побуту або одягу неможливе.                  

         Сприйнятливість людиною до кору (контагіозність) є дуже високою.

         Клінічні прояви: При кору з другої половини інкубаційного періоду з’являється нежить, сухий кашель, підвищення t0 тіла до 38-390С, загальна слабкість, знижується апетит, з’являється головний біль. Відмічається почервоніння і набряк у горлі, кон’юктивіт, подразнення очей, чутливість до світла. На 3-4 день від початку захворювання t0 знижується, однак  при появі шкірної висипки підвищується  до високих показників. Висипи  на шкірі характеризуються етапністю: 1 - го дня – обличчя , шия; 2-й день - на тулубі , руках, стегнах; 3-й день охоплює гомілки, стопи. Висипання папульозно-плямисті схильні до злиття.                           

         В окремих випадках вірус кору гематогенним шляхом потрапляє в головний мозок, легені, зумовлюючи виникнення специфічного коревого енцефаліту, пневмонії.

         Дорослі переносять кір дуже важко. Вакцинація – єдиний ефективний спосіб попередити кір.

         Якщо ви не вакциновані від кору, або не хворіли на кір, зробіть необхідне щеплення!