Лікар-уролог Чернушенко І.Б

Зав. хірургічним відділенням Лісконіг І.В.

Medical in Ukraine

 

Рання діагностика простати - запорука успішного лікування раку і аденоми простати. Лікування раку простати прямо залежить від своєчасності і точності діагнозу. Складність діагностики раку простати полягає в тому, що злоякісна пухлина часто розвивається досить повільно і без симптомів. Крім того, рак простати супроводжується тими ж симптомами (якщо вони присутні), що і доброякісне збільшення простати (аденома). Стадія раку простати визначається на основі комбінації декількох факторів, таких як сума Глісон (Gleason score), швидкість підвищення рівня ПСА в сироватці крові, процентне співвідношення ракових клітин по відношенню до здорових в біологічному матеріалі простати, взятому на аналіз за допомогою біопсії простати, розміром пухлини і (не) проростання пухлини в капсулу передміхурової залози.

 

Методи діагностики захворювань простати

  • Урологічне обстеження

Існує декілька методів діагностики захворювань простати. Для того, щоб вибрати правильний метод лікування, необхідно поставити якомога точніший діагноз. Діагноз встановлюється на підставі результатів кількох обстежень. Спеціаліст в будь-якому випадку повинен провести наступну діагностику: пальпація простати, трансректальне УЗД передміхурової залози. Так само фахівцю необхідно буде вивчити динаміку ПСА (простат специфічний антиген). Знімки МРТ, поряд зі знімками УЗД, дають спецалісту точнішу картину стану залози. В сукупності, результати всіх обстежень, є підставою для діагнозу. Якщо після проведених обстежень, констатована пухлина, то, для уточнення характеру пухлини (злоякісна або доброякісна), фахівець направляє пацієнта на біопсію передміхурової залози.

 

  • Остеосцинтиграфія

При констатації злоякісної пухлини передміхурової залози (раку простати) на незапущеній стадії, як метод лікування, в більшості показана операція з видалення передміхурової залози (простатектомії). Хірургічне видалення простати має сенс тільки в тому випадку, коли рак простати не супроводжувався метастазами (поширився) в кістки скелета. Метод діагностики кісток скелета називається остеосцінтіграфія.

 

Cтадіі раку простати - система TNM і шкала Глісон

Для правильного лікування раку простати дуже важливо встановити стадію розвитку раку і можливого поширення хвороби. Стадія раку простати залежить від розміру пухлини, поширення раку в довколишні лімфовузли і наявності метастазів (поширення ракових клітин в інші органи). Для постановки і опису діагнозу, урологи використовують міжнародну систему TNM, розроблену American Joint Committee on Cancer (AJCC), в комбінації зі шкалою Глісон (Gleason scale) і рівнем ПСА в крові.

Своєчасна і точна діагностика раку простати значно підвищує шанси на перемогу над хворобою. За результатами досліджень в Америці та Німеччині, де діагностиці приділяють серйозну увагу, близько 80% чоловіків успішно виліковуються.